اخبار و مقالات

بالا بودن قیمت موتورسیکلت و تعویض قطعات

محمد خادم منصوری در خصوص وضعیت بازار موتورسیکلت اظهار داشت: خرید و فروش در بازار موتورسیکلت انجام نمی‌شود و زمانی که خریداری وجود ندارد به تبعیت از این موضوع قیمت‌ها نیز افزایش نمی‌یابد.

وی با بیان اینکه بازار موتورسیکلت همانند بازار خودرو در رکود به سر می‌برد، افزود: به دلیل بالا بودن قیمت موتورسیکلت، مالکان نسبت به حفظ وسیله نقلیه خود از طریق تعویض قطعات و تعمیرات آن روی آورده‌اند.

رئیس اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت، دوچرخه و لوازم یدکی در خصوص رده‌های قیمتی موتورسیکلت در بازار گفت: موتورسیکلت در بازار از کف قیمت 24 میلیون تا حداکثر 90 میلیون تومان را شامل می‌شود. موتورسیکلت‌های خاص با قیمت‌های 300 تا 400 میلیون تومان نیز در بازار یافت می‌شود که البته خریدار چندانی ندارند.

خادم منصوری در ادامه بیشترین واردات موتورسیکلت را از کشور چین اعلام کرد و افزود: البته برخی از اقلام و قطعات چینی از کیفیت مرغوبی برخوردار هستند. در حال حاضر فرهنگ مصرف خریداران ارتقا یافته و از موتورسیکلت‌های بی‌کیفیت استقبال نمی‌کنند.

وی از ادامه توقف واردات موتورسیکلت‌های هندی به بازار ناشی از تحریم‌ها و عدم همکاری سهامداران آمریکایی شرکت‌های هندی خبر داد و گفت: البته اخیر واردات موتورسیکلت از کشورهای اندونزی و مالزی نیز انجام می‌شود که به اعتقاد بنده از کیفیتی بالاتر از موتورسیکلت‌های هندی برخوردار هستند.

رئیس اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت، دوچرخه و لوازم یدکی همچنین با اشاره به اینکه بیشترین قطعات وارداتی نیز از کشور چین هستند، گفت: برخی از قطعات اصلی موتورسیکلت‌های هندی نیز از طریق هوایی یا مسافری تامین می‌شود و یا از قطعات چینی و ایرانی در این موتورسیکلت‌ها استفاده می‌شود. کیفیت قطعات ایرانی نیز با وجود تفاوت قیمت با قطعات هندی، مناسب است. قطعه گلگیر هندی با قیمت 450 هزار تومان، قطعه تولید داخل آن در بازار با قیمت 150 هزار تومان به فروش می‌رسد.

خادم منصوری در پاسخ به این پرسش که آیا نصب قطعات غیرهندی بر موتورسیکلت‌های هندی موجب افت کیفیت و خرابی آن نمی‌شود، خاطرنشان کرد: نصب قطعات غیرهندی برای بخش داخلی و انجین این موتورسیکلت‌ها از آنجایی که از تکنولوژی خاصی بهره می‌گیرد، موجب بروز مشکل می‌شود مگر اینکه با پیروی از رهنمودهای مقام رهبری مبنی بر رونق تولید و مانع‌زدایی از بخش تولید با حمایت از تولیدکننده، ساخت داخل موتورسیکلت‌های هندی نیز محقق شود.

وی در خصوص وضعیت تامین لوازم یدکی موتورسیکلت تصریح کرد: در حال حاضر از لحاظ تامین قطعات یدکی مشکلی وجود ندارد و بیشترین حجم قطعات از چین وارد می‌شود و قطعات موتورسیکلت‌های هندی نیز از طریق کارخانه‌های واردکننده این نوع موتورسیکلت‌ها در حال تامین است.

رئیس اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت، دوچرخه و لوازم یدکی در پایان در خصوص وضعیت استقبال از فروش اقساطی موتورسیکلت خاطرنشان کرد: فروش اقساطی حتی با اقساط 24 ماهه نیز انجام می‌شود و استقبال نیز مناسب بوده، اما همواره می‌بایست نظارت بر قیمت‌های فروش اعمال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *